دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکوراسیون منزل

محیط منزل مکانی است که بهترین و مهمترین ساعات شبانه‌ روز را در آن میگذرانیم. احساسات ما در این ساعات تحت تاثیر محیط منزل قرار دارد. موارد بسیاری در این تاثیرگذاری از جمله استفاده از رنگ ها، طریقه چیدمان، توجه به علایق شخصی، نورپردازی و بسیاری موارد دیگر در دکوراسیون منزل مورد توجه هستند.

شاید عجیب باشد اما طراح های دکوراسیون منزل هیچ راز پنهانی ندارند. هیچ قانونی برای کاری که طراح ها انجام می دهند وجود ندارد. آنها طبیعتا خلاق و عاشق تصور کردن و رویاپردازی هستند. اما یک سری قواعد در دکوراسیون منزل وجود دارد که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید دنبال شوند. طراح ها فقط چیزهایی که از نظرشان خوب است و تناسب دارد را امتحان می کنند و نمی توان گفت اینها حقه ها یا مهارت هایی در دکوراسیون منزل هستند که طی سالها تمرین به دست می آید. هر کسی از عهده اینکار بر می آید. در واقع این می تواند زیربنایی برای پیشرفت و توسعه شهود خلاقانه و هنجار شکن تان باشد.

 

نکاتی برای بهتر کردن چیدمان دکوراسیون منزل:

رنگ باید آخرین چیزی باشد که در دکوراسیون منزل انتخاب می کنید. کلا چه در طراحی دکوراسیون منزل چه طراحی دکوراسیون اداری رنگ باید آخرین چیزی باشد که انتخاب می کنید. صاحبان منزل همیشه می خواهند رنگ دیوارها را قبل از نقل مکان به خانه مشخص کنند که البته قابل درک است. هیچ چیز به اندازه وارد شدن به یک خانه که به تازگی رنگ شده دلچسب نیست.

هزاران رنگ، با تم ها و سایه های مختلف وجود دارد و هر یک در هر خانه ای متفاوت خواهد بود، چون منابع نوری خانه ها با هم متفاوت است، و این یعنی رنگی که در خانه فعلی تان خوب به نظر می رسد ممکن است در خانه جدید اینطور نباشد. رنگ دیوارها باید مکمل اسباب یا لوازم داخلی، آثار هنری، فرش و هر چیز دیگری در منزل باشد. بهتر است رنگ دیوارها را بعد از انتخاب لوازم و اسباب داخل منزل انتخاب کنید.

 

قاب عکس ها و آثار هنری را در ارتفاع مناسب نصب کنید:

متوسط سطح چشم انسان ۱۴۵ سانتی متر می باشد و بهتر است در طراحی دکوراسیون منزل آثار هنری  و قاب عکس هایتان را طوری آویزان کنید که خط وسط (مرکز) هر قطعه ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتی متر از کف فاصله داشته باشد. در منازلی که سقف شان بلند است، ممکن است بخواهید تابلوها و چیزهایی دیگر را بالاتر نصب کنید. اما به یاد داشته باشید که این وسایل باید با مقیاس انسانی مطابقت داشته باشند ، نه با مقیاس ساختمان.

اگر خیلی مطمئن نیستید ، اول یک عکس بگیرید. در عکس می توان خیلی چیزها را دکوراسیون منزل مشخص کرد. آن را چاپ کنید و یا با استفاده از فتوشاپ یا برنامه های دیگر، وسایلی که می خواهید را بر روی عکس قرار دهید. به این ترتیب می توانید تا حدی متوجه شوید که اندازه لوازم مورد نیاز برای آن محیط باید چقدر باشد یا اینکه یک گلدان درختی بزرگ می تواند برای پر کردن یک نقطه خالی مناسب باشد یا خیر.

 

مبلمان خود را با فاصله از هم بچینید:

نکته ای که در دکوراسیون منزل باید رعایت شود این است که تا می توانید از شلوغ کردن بیش از حد اتاق بپرهیزید. زندگی وقتی دلپذیر می شود که فضایی برای تکان خوردن داشته باشید. این موضوع به خصوص اگر بودجه تان محدود است خیلی به کمک تان می آید. چون لازم نیست فضا را با تعداد زیادی اسباب و اثاثیه پر کنید. بودجه تان را بیشتر بر روی خرید وسایل کمتر اما با کیفیت بهتر صرف کنید و به این ترتیب از تبدیل شدن اتاق تان به فروشگاه های اشیاء ارزان قیمت یا دست دوم جلوگیری نمایید.

 

نحوه چیدمان مبلمان بر روی فرش در دکوراسیون منزل بسیار مهم است:

اگر محیط نشیمن منزلتان کوچک است ، بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب این است که هیچ چیزی را روی فرش قرار ندهید. البته اندازه فرش هم نباید انقدر کوچک باشد که اصلا به چشم نیاید. اما اگر در منزل محیط نشیمن بزرگتری دارید می توانید از فرش های بزرگتری استفاده نمایید. می توانید فقط پایه های جلویی تمام مبلمان را بر روی فرش قرار دهید تا چیدمان آنها از نظر بصری با هم متناسب باشد و یک فضای خوب و باز ایجاد شود.

 

جهت منحصر به فرد بودن دنبال تم ها و موضوعات تکراری نباشید:

مثلا تم ساحلی در دکوراسیون داخلی خیلی محبوب است و قطعا نشانه ها و علامت های این تم را دیده اید: رنگ آبی و سفید ، نقاشی های قایق بادبانی و غیره.  اگر به دنبال منحصر به فرد بودن هستید به دنبال این تم ها نروید و سعی کنید خود خالق تمی جدید باشید.

 

یک نقطه کانونی در دکوراسیون منزل ایجاد کنید:

در هر حرفه ای، برخی چیزها نقش عمده و حمایتی به خود می گیرند. در طراحی دکوراسیون منزل هم به همین صورت است. یک نقطه کانونی انتخاب کنید و مابقی اتاق را حول محور آن بچینید. اجازه دهید لوازم دیگر، نقش ثانویه داشته باشند. لازم نیست همه چیز برای خودش یک نقش عمده داشته باشد چون فقط  ناهماهنگی بصری به وجود می آورد.

یک هود چشمگیر در آشپزخانه، طاقچه بالای شومینه ، یک اثر هنری در اتاق نشیمن و یا تاج تخت در اتاق خواب می تواند در دکوراسیون منزل نقطه کانونی باشد. این نقطه کانونی هر چه که باشد، باید جلب توجه کند.

 

کلکسیون خود را تغییر دهید:

در کوراسیون منزل به استفاده از چیزهایی که با دیگر لوازم آن محیط همخوانی ندارند، اصرار نورزید. حتی اگر یادگاری مادربزرگ تان باشد هم فرقی نمی کند. سعی کنید جای دیگری برایش پیدا کنید (مثلا یک اتاق دیگر). در طراحی مهم است که بدانید نقطه پایان و توقف کجاست.

 

مقیاس ها با هم متفاوت هستند:

چیزی که در فروشگاه خوب به نظر می رسد، ممکن است در چیدمان دکوراسیون منزل شما مانند یک غول بی شاخ و دم باشد. یا اینکه آنقدر کوچک باشد که دیده نشود. بنابراین یادتان باشد که همیشه مقیاس و نسبت ها را در نظر بگیرید. گاهی اوقات نیز چیزهایی که جداگانه ممکن است به چشم نیایند، در ترکیب با هم یک اثر چشمگیر را به وجود می آورند.

 

لایه های نوری مختلف اضافه کنید:

در دکوراسیون منزل و به عنوان مثال در یک آشپزخانه و زیر کابینت ها می توانید یک منبع نوری داشته باشید، به آثار هنری از بالا نور بتابد و فضای داخلی کابینت ها هم با یک منبع نوری دیگر روشن شده باشد. یک منبع روشنایی مرکزی به تنهایی مانند لوستر نمی تواند نتیجه چشمگیری داشته است.

طراحان حرفه ای برای ایجاد علاقه و تنوع از لایه های نوری متنوع بهره می گیرند. در اتاقی که همه چیز در آن به طور مساوی روشن است، هیچ چیزی جلب توجه نمی کند. یک یا حتی دو نقطه کانونی انتخاب کنید و آنها را برجسته کنید. در صورت تمایل می توانید از منابع کم نور مثل چراغ های رو میزی یا آباژور نیز استفاده کنید.

 

شجاع باشید:

شخصیت به فضا عظمت می دهد. شخصیت خودتان را در طراحی پیاده کنید و از آن لذت ببرید. هرچه بیشتر امتحان کنید، بیشتر متوجه می شوید چه چیزهایی به هم می آیند و چه چیزهایی نمی آیند. عناصر غیر منتظره را با هم ترکیب کنید. گاهی اوقات فکر می کنیم برخی لوازم ممکن است با هم متناسب نباشند، اما نتیجه کاریزماتیک  خواهد شد. اگر واقعا می خواهید دکوراسیون منزل تان یک چیز استثنایی از آب در بیاید، در استفاده از لوازم معمولی و تکراری اجتناب کنید.

 

اصول را به نفع خلاقیت نادیده بگیرید:

داشتن دستورالعمل یک نقطه شروع خوب برای طراحی دکوراسیون منزل است، حتی اگر برخی از آنها برای یک فضای خاص عملی نباشند. دنبال یک چیز شخصی باشید که لبخند به لبتان بیاورد.

 

شرکت معماری افق بن تا بام با کادر مجرب طراحی و اجرای دکوراسیون منزل شما را برای هرچه بیشتر لذت بردن ازمحیط خانه همراهی میکند.

تماس با ما

 آدرس: تهران، شهرک گلستان، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن: 44768015 021

ایمیل: info(at)bontabam.com

جستجو