طراحی داخلی

طراحی داخلی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طراحی داخلی

طراحی داخلی به ایجاد هارمونی برای به جلوه درآوردن رنگ ها، اثاثیه و سایر اشیا در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه گفته می شود. طراحی داخلی همانند سایر هنرها، دارای سبک و ویژگی های متفاوتی است که براساس سلایق و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می شوند. طراحی داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبایی و خاطره انگیز بودن عملگرا و کارآمد نیز باشد. در واقع طراح طراحی داخلی با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری طراحی داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را طراحی می کند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبینش است. طراحی داخلی حلقه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. این رشته از طرفی همانند معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر سازنده ساختمان سروکار دارد و از طرفی مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تأکید دارد اگر بگوییم معماری با مسائلی با مقیاس بزرگ شهری در تماس است تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است، و ماحصل آن ارتباط انسان با جهان پیرامون است. معماران داخلی علاوه برداشتن دانش کافی در زمینه معماری به توسعه و دریافت حس از فضاهای معمارانه می پردازند به گونه ای که حس تعلق و یکپاچگی را در فضا به وجود می آورد و به عبارت دیگر به معماری فضا از دیدگاه ساکنان یا استفاده کنندگان آن می پردازد.


ترکیب هنر با ساختمان سازی امریست که ریشه در فرهنگ ها ، اقلیم ، آداب و رسوم گذشته و حال دارد. تزئینات ساختمان بطور کلی شامل معماری داخلی ، نمای ساختمان و محوطه سازی است. در توضیح بیشتر می توان گفت طراحی داخلی یا طراحی داخلی علمی است که فراتر از یک اعمال سلیقه ساده به تحلیل و بررسی کاربری یک فضا ، رنگ ها ، نور پردازی ، وسایل دکوری ، مبلمان ، چیدمان و هارمونی بین عناصر مختلف می پردازد.

اهمیت طراحی داخلی مناسب و تاثیر آن در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش امری انکار ناپذیر است. دکوراسیون داخلی نقش عمده ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا می کند. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح داخلی ساختمان چون کف، سقف و دیوارها ، نور پردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین کننده زیبایی و کار آمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر طراحی داخلی بر آرامش (فضاهای مسکونی و اقامتی) ، راندمان (در فضاهای اداری ) و اثر بخشی ( در فضاهای تجاری ) بسیار بدیهی و لازم به نظر می رسد.

از سوی دیگر طراحی داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان حس تعلق به مکان، امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب طراحی داخلی تشدید یا تضعیف کرد. هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آنها در طراحی داخلی در اولویت قرار می گیرد. بنابراین آشنایی کامل با روحیات ، سبک سلیقه و دکوراسیون مطلوب هر فرد از وظایف طراح داخلی به شمار می رود. در واقع طراح داخلی باید قابلیت برنامه ریزی و اجرای پروژه و تصمیم های عملکردی را داشته و با پیمانکار و کارفرما همکاری کند و تمام کارها بنا به نظر خود آنها انجام شود. برای این منظور باید بین سلیقه خود و کارفرما تعادل برقرار کند و بیشتر سلیقه کارفرمای خود را در نظر داشته باشد.

سبک های طراحی داخلی

طراحی داخلی ایرانی

طراحی داخلی ایرانی دارای ویژگی هایی است که از ارزشی ویژه برخوردار است. ویژگی هایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان های رفیع، ستون های بلند و تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه سبک ایرانی است.

طراحی داخلی انگلیسی
طراحی داخلی ژاپنی
طراحی داخلی مراکشی
طراحی داخلی چینی
طراحی داخلی مصری
طراحی داخلی هندی
طراحی داخلی فرانسوی
طراحی داخلی سوئدی
طراحی داخلی مینیمالیسم
طراحی داخلی کلاسیک
طراحی داخلی روستیک
طراحی داخلی کلاسیک با تفسیر جدید
طراحی داخلی ماوریک (تک رو)
طراحی داخلی رومی باستانی
طراحی داخلی یونان باستان
طراحی داخلی روکو
طراحی داخلی ویکتوریایی
طراحی داخلی روستیک
طراحی داخلی آرت نوو
طراحی داخلی آرت دکو
طراحی داخلی باروک
طراحی داخلی گوتیک
طراحی داخلی اوریگامی
طراحی داخلی مونو کروماتیک

تماس با ما

 آدرس: تهران، شهرک گلستان، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن: 44768015 021

ایمیل: info(at)bontabam.com

جستجو