طراحی محوطه

طراحی محوطه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طراحی محوطه

امروزه طراحی محوطه به اندازه دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی پیدا کرده است. زمانی خانه ها فقط باغچه های ساده ای گوشه حیاط داشتند با چند درخت میوه که فصل بارشان معلوم بود و گل هایی از جنس بنفشه و زنبق که نه کار سختی برای کاشت داشتند و نه زحمتی برای نگهداری. اما این روزها دیگر دقت به فضای بیرونی  و طراحی محوطه اهمیت زیادی پیدا کرده است، فضای بیرون خانه نیز می تواند قضاوتی باشد از فضای داخل آن. از این رو طراحی محوطه خود را به شرکت متخصص در زمینه طراحی و اجرا بسپارید.

محوطه و فضای سبز، مانند هر کار دیگری در معماری و مسائل مربوط به ساختمان، به طراحی نیاز دارد. طراحی محوطه شامل مواردی مانند : مشخص کردن مسیر رفت و آمد، انتخاب نوع کف سازی، انتخاب نوع گیاهان، نورپردازی و مشخص نمودن محل کاشت هر گیاه را شامل می شود. بنابراین قبل از انجام هر کاری، باید ابتدا مشخص کنید در نظر دارید شکل محوطه یا حیاط خانه تان به چه صورتی بوده و چه وسایلی در آن قرار بگیرد. نکته مهم دیگر در طرحی محوطه و فضای سبز این است که تعیین کنید بیش تر در چه زمان هایی قصد استفاده از آن را دارید. به طور مثال فقط از گیاهان و وجود آن ها بهره می برید و یا فضایی می خواهید برای دورهمی و جمع خانوادگی و دوستانه. 

 

طراحی محوطه ویلا

در طراحی محوطه همیشه با گیاهان متنوع سر و کار داریم چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط اکولوژی (محیط زیست) نیز متاثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، میانگین و حداکثر مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها ، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود.

استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش های مهم طراحی محوطه ویلا به شمار می روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و المان های متفاوتی در طراحی محوطه (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 آبنما

یکی از مهم ترین گامهای اصلی اجرا و طراحی محوطه (لند اسکیپ) جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

 

انتخاب خاک در طراحی محوطه

در طراحی محوطه در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در طراحی محوطه،بررسی ، جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در طراحی محوطه ، می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل نیرو های ذکر شده داشته باشد .

 

مصالح ساختمانی در طراحی محوطه

امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست، اما شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای طراحی محوطه امری است که علاوه بر حس زیبایی شناسی در طراحی محوطه نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی دارد. علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده میشود بخشی از مصالح بضورت خاص فقط در طراحی محوطه مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار طراحی محوطه باشد.

 

ساخت المانها در طراحی محوطه 

با توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در طراحی محوطه مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از المانها عبارتند از آلاچیق، رواق، آبنما، برکه ، استخر ، باربیکیو ، پاسیو و...

 

آلاچیق در طراحی محوطه 

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود ، اطلاق می گردد و حتی نوع کاربری آن که در مواردی بعنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می شود نیز تغییری در این نام ایجاد نمیکند. این در حالیست که در طراحی محوطه برای انواع مختلف از آلاچیق ، بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد .

 

آبنما در طراحی محوطه

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای طراحی محوطه (لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است. ساخت آبنما می تواند با مصالح مختلف انجام گیرد. در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی، ایزولاسیون و سهولت نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است .

 

برکه در طراحی محوطه 

برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد. برکه در طراحی محوطه (لند اسکیپ) معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش، طراحی و ساخته می شود و می تواند المان مفیدی در تامین این هدف باشد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در طراحی محوطه ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی، لویی و ... که به عنوان گیاهان آبزی در طراحی محوطه و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه ) قادر به ادامه حیات هستند.

 

استخر در طراحی محوطه 

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده و به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است. امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی از طراحی محوطه ویلا ها دیده می شود. ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی ، تصفیه و نگهداری ، از تخصصی ترین عناصر در محوط سازی است.

 

نهر در طراحی محوطه 

در فرهنگ کهن ما همیشه آبهای روان چه در باغهای ایرانی و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده و  به همین علت داشتن چنین المانی در طراحی محوطه می تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.

 

کف سازی در طراحی محوطه 

همواره یکی از اثر گذارترین بخشها در طراحی محوطه کفسازی است . کفسازی جزیی از بخش سخت طراحی محوطه (hard scape) است که می تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، تقسیم فضا، زیبایی، سازه فضایی، القای حسی خاص و ... در طراحی محوطه داشته باشد. استفاده از مصالح مناسب طراحی محوطه (لند اسکیپ)  در این بخش برای حفظ امنیت، زیبایی، استحکام و ... از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

 

نورپردازی در طراحی محوطه 

در طراحی فضای سبز نور همواره به عنوان یک عنصر مهم و اساسی به شمار می آید زیرا کلیه نقاطی که در فضای سبز از اهمیت بخصوصی برخودارند نظیر درب ورودی، حیاط جلویی استخر، برکه ها، آبشارها، فواره ها، مجسمه ها ، درختان و کلیه وسایل زینتی باید امکانات روشنایی را داشته باشند تا زیبایی واقعی را به نمایش بگذارند. نور عامل مهمی در تفکیک رنگها و تعریف راهها و معابر در شب هاست. در صورت نبود نور در شب طراحی فضای سبز امری کاملا بی معنی جلوه می کند. لذا نیاز به نور در شب به بیشترین حد خود می رسد.

 

تاسیسات برقی در طراحی محوطه 

استفاده از انرژی برق برای روشنایی عمومی، نور پردازی و راه اندازی تاسیسات مکانیکی در طراحی محوطه (لنداسکیپ) امری اجتناب ناپذیر است. اگر چه به دلیل حضور مهندسین در بخش ساختمان سازی، استفاده از استاندارد های مهندسی برق در ساختمانها نهادینه شده اما در طراحی محوطه به دلیل اجرای سنتی محوطه ها کمتر به این امر توجه می شود. استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در طراحی محوطه ، نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری فضای سبز ایفا می کند.

 

تاسیسات مکانیکی در طراحی محوطه 

تاسیسات مکانیکی در طراحی محوطه شامل آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل برای داشتن تاسیسات مناسب در طراحی محوطه، آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکار گیری آنها در محلهای مناسب امری اجتناب ناپذیر است. طراحی محوطه باید طوری باشد که به تاسیسات و ساختمانهای مجاور پروژه صدمه ای وارد نکند.

 

فضای سبز

داشتن فضای سبز با گیاهان و گل های زیبا در تصورات و رویاهای همه ما وجود دارد. هر اندازه هم که خانه مان کوچک باشد، با گذاشتن یک گلدان کوچک در کنار اتاق یا در بالکن، این نیاز و علاقه را پاسخ می گوییم. با وجود لوازم و امکانات امروزی، همچنین تنوع زیادی که در گیاهان خانگی وجود دارد، تقریبا این کار به امری شدنی و ممکن تبدیل گشته و لذت رنگ ها و عطرهای گیاهان را به خانه ما آورده است.

توجه به درختان زیبا و کهنسال و جلوگیری از قطع آنها از اولویت های طراحی محوطه است. در صورتی که ناگزیر به قطع درختان باشید، ابتدا صورت مجلسی درباره حجم عملیات طراحی محوطه تهیه کرده، سپس بوته ها و نهال ها را ریشه کن می کنید. اگر درخت بزرگ باشد، در نزدیکی سطح زمین بریده شده و اطراف ریشه های ضخیم خاکبرداری و ریشه ها حداقل از فاصله نیم متری زیر سطح خاک قطع می شود. سپس سطح ریشه ها سوزانده شده و محل چاله ها با شفته ی آهکی یا سیمانی پر می شود.

تماس با ما

 آدرس: تهران، شهرک گلستان، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن: 44768015 021

ایمیل: info(at)bontabam.com

جستجو