معماری داخلی

معماری داخلی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معماری داخلی

معماری داخلی به ایجاد هارمونی برای به جلوه درآوردن رنگ ها، اثاثیه و سایر اشیا در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه گفته می شود. معماری داخلی همانند سایر هنرها، دارای سبک و ویژگی های متفاوتی است که براساس سلایق و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می شوند. معماری داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبایی و خاطره انگیز بودن عملگرا و کارآمد نیز باشد. در واقع طراح معماری داخلی با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را طراحی می کند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبینش است. معماری داخلی حلقه اتصال میان معماری و معماری داخلی است. این رشته از طرفی همانند معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر سازنده ساختمان سروکار دارد و از طرفی مانند معماری داخلی بر فضاهای داخلی تأکید دارد اگر بگوییم معماری با مسائلی با مقیاس بزرگ شهری در تماس است تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی است، و ماحصل آن ارتباط انسان با جهان پیرامون است. معماران داخلی علاوه برداشتن دانش کافی در زمینه معماری به توسعه و دریافت حس از فضاهای معمارانه می پردازند به گونه ای که حس تعلق و یکپاچگی را در فضا به وجود می آورد و به عبارت دیگر به معماری فضا از دیدگاه ساکنان یا استفاده کنندگان آن می پردازد.


ترکیب هنر با ساختمان سازی امریست که ریشه در فرهنگ ها ، اقلیم ، آداب و رسوم گذشته و حال دارد. تزئینات ساختمان بطور کلی شامل معماری داخلی ، نمای ساختمان و محوطه سازی است. در توضیح بیشتر می توان گفت معماری داخلی یا معماری داخلی علمی است که فراتر از یک اعمال سلیقه ساده به تحلیل و بررسی کاربری یک فضا ، رنگ ها ، نور پردازی ، وسایل دکوری ، مبلمان ، چیدمان و هارمونی بین عناصر مختلف می پردازد.

اهمیت معماری داخلی مناسب و تاثیر آن در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش امری انکار ناپذیر است. دکوراسیون داخلی نقش عمده ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا می کند. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح داخلی ساختمان چون کف، سقف و دیوارها ، نور پردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین کننده زیبایی و کار آمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر معماری داخلی بر آرامش (فضاهای مسکونی و اقامتی) ، راندمان (در فضاهای اداری ) و اثر بخشی ( در فضاهای تجاری ) بسیار بدیهی و لازم به نظر می رسد.

از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان حس تعلق به مکان، امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب معماری داخلی تشدید یا تضعیف کرد. هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آنها در معماری داخلی در اولویت قرار می گیرد. بنابراین آشنایی کامل با روحیات ، سبک سلیقه و دکوراسیون مطلوب هر فرد از وظایف طراح داخلی به شمار می رود. در واقع طراح داخلی باید قابلیت برنامه ریزی و اجرای پروژه و تصمیم های عملکردی را داشته و با پیمانکار و کارفرما همکاری کند و تمام کارها بنا به نظر خود آنها انجام شود. برای این منظور باید بین سلیقه خود و کارفرما تعادل برقرار کند و بیشتر سلیقه کارفرمای خود را در نظر داشته باشد.

سبک های معماری داخلی

معماری داخلی ایرانی

معماری داخلی ایرانی دارای ویژگی هایی است که از ارزشی ویژه برخوردار است. ویژگی هایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان های رفیع، ستون های بلند و تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه سبک ایرانی است.

معماری داخلی انگلیسی
معماری داخلی ژاپنی
معماری داخلی مراکشی
معماری داخلی چینی
معماری داخلی مصری
معماری داخلی هندی
معماری داخلی فرانسوی
معماری داخلی سوئدی
معماری داخلی مینیمالیسم
معماری داخلی کلاسیک
معماری داخلی روستیک
معماری داخلی کلاسیک با تفسیر جدید
معماری داخلی ماوریک (تک رو)
معماری داخلی رومی باستانی
معماری داخلی یونان باستان
معماری داخلی روکو
معماری داخلی ویکتوریایی
معماری داخلی روستیک
معماری داخلی آرت نوو
معماری داخلی آرت دکو
معماری داخلی باروک
معماری داخلی گوتیک
معماری داخلی اوریگامی
معماری داخلی مونو کروماتیک

تماس با ما

 آدرس: تهران، شهرک گلستان، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن: 44768015 021

ایمیل: info(at)bontabam.com

جستجو