رنگ و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

رنگ و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روان شناسی رنگ ها و کاربرد آنها در دکوراسیون داخلی

 

روان شناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی خانه ما به شمار رود. آشنايی با تاثير رنگها و استفاده از آن در محل مناسب از مهمترين نكات زيبايی دکوراسيون داخلی است. تمام اشيا مورد استفاده در دکوراسيون دارای رنگ هستند و فراموش نكنيم رنگها داراي احساسند !

هر يک از رنگها معنی خاصی دارد و با تأثير فيزيكی و روحی خاصی که بر روی بيننده می گذارد، احساس ما را منعكس میکند و در اين زمينه افراد واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. عكس العمل افراد به فاکتورهای متعددی نظير فرهنگ، جنسيت، سن، موقعيت احساسی و ذهنی، تجربه های خاص فردی بستگی دارد. البته نوع و شدت اين واکنش ها نيز منحصر بفرد است.

استفاده از چرخه رنگ و ترکيب آنها، ما را به ايده هايمان نزديک میکند. برای تغيير محيطی که در آن قرار داريم و ايجاد دکوراسيون جديد، انتخاب رنگها و همچنين ترکيب آن ها بسيار مهم است. در اين مطلب با روانشناسی رنگ و

عكسالعمل بيننده نسبت به آنها آشنا می شويم. بدن ما در طول زمان به محركهای جديد پاسخهای متفاوتی میدهد و با دانستن روانشناسی رنگها می توانيم بهترين بهره را ببريم. دنيای اطراف خود را بدون وجود هيچ گونه رنگی تصور کنيد؟

 

رنگ: زرد و طلایی

ویژگی: جلب توجه

در فرهنگ های کهن، زرد و طلايی مفهومی از عشق آسمانی داشت تا جايی که عروس های يونان و روم لباس زردمی پوشيدند.

اين رنگ سمبل سخاوت، نجابت و دانايی و همچنين رنگی شاد و دوستانه است. زرد کم رنگ کودکانه، زرد پر رنگ مهربان و گرم و زرد خالص بيان کننده هيجان، فعاليت و قدرت است. اما مهم ترين خاصيت رنگ زرد در خانه جلب توجه و تمرکز است. اين رنگ توانايی ذهنی شما را افزايش می دهد و ذهن تان را شفاف می کند تا بهتر بتوانيد در گفت و گوها موثر باشيد. به طور معمول آنهايی که در خانه هايی با دکوراسيون زرد سر می کنند، نسبت به آدم های ديگر بيشتر حرف می زنند و هم بيشتر توجه می کنند. طول موج زرد نسبتا طولانی است و رنگی تحريک کننده به حساب می آيد. زرد، رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. رنگ زرد اشتياق، وجد و سرور، انرژی، خوش بينی، نيک انديشی، و شور را انتقال می دهد.

برخی از ترکيبات و سايه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحريک کرده و خلاقيت او را افزايش دهند، اما از طرفی برخی از ترکيب های زرد نيز وجود دارند که ممكن است سبب ايجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند .

 

رنگ: قرمز

ویژگی: هیجان

رنگ قرمز، گرم ترين رنگ و به عنوان مادر رنگ هااست. با چيدمان قسمتی از منزلتان به رنگ قرمز اين پيام را به بيننده می دهيد که فردی برونگرا و عاشق رابطه و رفت و آمد هستيد. رنگ قرمز در خانه يعنی عشق، انرژی، گرما، خوش بينی و هيجان. اگر دلتان يک اتاق گرم و نرم می خواهد بايد ديوارها را قرمز کنيد. با اين کار محيط بسته تر و صميمی تر می شود. قرمز ضربان قلب را افزايش داده و ميزان انرژی را بالا می برد و تنها هاله هايی از رنگ قرمز بر روی هر چيزی می تواند توجه بيننده را به آن جلب نمايد. علامت خطر، روز ولنتاين، قرمز حواس شما را خود جلب کند و چشمانتان را خيره می سازد . مشاهده قرمز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. اشتها را نيز زياد می کند. بهترين گزينه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است قرمز کمرنگ معمولاً واکنش ها منفی را در افراد ايجاد می کند، و تابلوهای اخطار هم اين رنگی هستند. پس سعی کنيد تا جايی که می توانيد از قرمز پر رنگ استفاده کنيد .

 

رنگ: نارنجی

ویژگی: اعتماد به نفس

رنگ توانايی، انرژی، گرما، آسايش و اعتماد به نفس، مشابه رنگ قرمز است و حس گرما و صميمت ايجاد می کند. می توانيد در اتاق نشيمن و جايی که افراد خانواده دور هم جمع می شوند از آن استفاده کنيد . افراد در برابر نارنجی دو واکنش نشان می دهند: يا عاشق آن می شوند يا از آن متنفر می شوند.

نارنجی اصولا با زرق و برق، اشتعال، توانايی، انرژی، گرما، و آسايش در ارتباط است . رنگ توانايی، انرژی، گرما، آسايش و البته اعتماد به نفس، درست با خصوصياتی شبيه رنگ قرمز با اين تفاوت که احساس جوانی مضاعف به بيننده منتقل می کند. در منزل افراد مسن و خانه های سالمندان بيشتر از اين رنگ برای در و ديوارها استفاده می کنند. نارنجی يكی از معدود رنگ هايی است که به بيننده قدرت بيان احساسات را می دهد. نارنجی خاصيت ضد افسردگی هم دارد. برای همين خيلی از طراحان از آن برای رنگ اتاق بچه ها استفاده می کنند. رنگ نارنجی کج خلقی و زودرنجی را خيلی کم می کند. در جاهايی از منزل که رنگ ها کسل کننده و يک دست هستند، نارنجی به عنوان يک تشديد کننده رنگ به ميدان می آيد. در خانه ای که رنگ پرده و مبل ها همه يكسان است از کوسن های نارنجی استفاده کنيد.

 

رنگ: سبز

ویژگی: طراوت

سبز آرامش بخش ترين و نشانه طبيعت است. در آثار باستانی نشانه زندگی بوده است. سبز نماد صلح، افتخار آفرينی، خوش شانسی، و باروری و حاصل خيزی است.

رنگ سبز نيروی شفابخشی بسيار زيادی دارد و موجب آرامش ذهن و روح است. برای نگاه کردن به رنگ سبز، نيازی به تنظيم شبكيه چشم نيست و تجزيه و شكسته شدن به راحتی ديده می شود. برای تقويت بينايی و اتاق کودکان بسيار مفيد است. سايه های طبيعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسكين را به افراد القا می کند. ترکيب نادرست سبز ممكن است احساساتی نظير بی حالی و ناخوشی، را در فرد ايجاد کند.

 

رنگ: آبی

ویژگی: سکون

پيام رنگ آبی اعتماد است. در خانه ای با دکوراسيون آبی افراد خانواده آرامش و اطمينان را احساس می کنند. رنگ آبی به اقتصاد خانواده هم کمک می کند چون بشدت اشتها را کور می کند !!

مشاهده اين رنگ سبب ايجاد هورمونهای شيميايی خاصی در بدن می شود که آرامش را ارتقا می بخشند.

آبی اصولاً با احساساتی نظير: اعتماد، اطمينان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سكون و سكوت، و توجه و تمرکز همراه است. برخی از ترکيبات رنگ آبی اثرات پوياتر و پرتحرك تری دارند و برخی از آنها سردتر و دور از دسترس می نمايند. رنگ آبی توانايی کارمندان و ورزشكاران را نيز افزايش می دهد .

بدليل انتقال حس آرامش، تسكين و ريلكس کننده، پزشكان در مطب خود از اين رنگ بيشتر استفاده کنند. همچنين برای اتاق خواب و سرويس بهداشتی حمام و دستشويی مناسب است.

 

رنگ: بنفش

ویژگی: آرامش خانه ای با دکوراسيون بنفش محلی برای آرامش است. بنفش سمبل شجاعت، مديريت و قاطعيت ميزبان است و مهربانی و صميميت او را منتقل می کند. در صورت استفاده در ديوارها بهتر است از مبلمان به رنگ روشن استفاده شود و بالعكس. مبلمان بنفش را در اتاق يا سالن به رنگ روشن استفاده کنيد. بنفش عموماً حد تعادلی ميان انرژی و هيجان قرمز و آرامش و سكون آبی ايجاد می کند. گاهی برخی از سايه روشن های بنفش ذهن افراد را درگير می کند و آنها را مضطرب کرده و از آنها افراد درون گرای افراطی می سازد و از اين رو به سوی کسب عرفان، معرفت، دانش پيش می روند .

کسانی که طرفدار اين رنگ هستند می توانند از آن در اتاق مطالعه و غذا خوری استفاده کنند. والدين می توانند برای فضای بازی بچه هايی که اين رنگ را دوست دارند، استفاده کنند .

 

رنگ: سفید

ویژگی: آرامش

سفيد نماد معصوميت و پاکی، سرما، پاکيزگی و آرامش است. ديوار يكدست سفيد خنثی و کسل کننده است و هيچ ايده خلاقانه ای ندارد. سفيد احساسات را برمی انگيزد و حس نوستالژی و دلتنگی را تلقين می کند. اتاقی که کاملاً سفيد نقاشی شده باشد ممكن است جادار و بزرگ به نظر آيد امَا خالی و سرد است. برخلاف رنگ سياه که جاذب همه رنگ هاست، سفيد همه رنگ ها را پس می زند. و ترکيب اين دو تضادی زيبا و خيره کننده به وجود میآورد.

بهترين استفاده در پس زمينه است؛ برای نمايش تابلوی هنری و جلوه دادن به مبل های رنگی بهتر است ديوارها سفيد باشد. اگر ديوارهای منزل شما سفيد رنگ است، در انتخاب رنگ مبلمان و ساير وسايل دقت کنيد؛ با ايجاد تضاد رنگی روحيه افراد خانواده را به طرز حيرت آوری بالا ببريد. اگر به صورت تاکيدی با هر رنگی استفاده شود فضای خارقالعادهای خلق میکند.

رنگ سفيد يک تابلوی نقاشی خالی است که هنرمندی با سليقه میتواند آن را به بهترين حالت نقاشی کند. ترکيب سايه های صورتی، آبی، سبز، زرد يا مقداری رنگ نارنجی با سفيد، زيبايی آرامش بخشی در خانه شما ايجاد می کند.

 

رنگ: صورتی

ویژگی: خوش رویی

شيرين، معصوم و رمانتيک، گرمی و خوش رويی. اين رنگ از خانواده قرمزهاست اما تندی و حرارت قرمز را ندارد. صورتی به اندازه قرمز به کار رفته در آن، در رده رنگ های سنگين و موقر يا رنگهای احساسی و هيجانی قرار بگيرد. صورتی يک رنگ معمول برای اتاق خواب ها و حمام است. صورتی پررنگ برای بيان شادی و انرژی در يک آشپزخانه يا نشيمن خانوادگی هم مناسب است.

اين رنگ از ثبات زيادی برخوردار است و هر جا که باشد زندگی و نشاط را در آن مكان القا میکند. در طيفهای ملايم آرامبخش و در طيفهای تيره تر محرك و انرژی زاست. در جوامع غربی رنگ راحتی و آرامش است . صورتی رنگ بسيار قدرتمندی است. اين رنگ علاوه بر اينكه احساس آرامش و راحتی را القا میکند به شدت ضد افسردگی و گوشهگيری است. با شنيدن نام صورتی به ياد اتاق کودك و اتاق دختر بچهها میافتيم! اما ديگر زمان آن رسيده که از اين رنگ زيبا، و پرنشاط در ديگر جاهای خانه نيز بهره گيريم. طيفهای رنگ صورتی در اتاق نشيمن به شما اين امكان را میدهد که مهمانان و اعضای خانواده را به آرامش و راحتی دعوت کنيد.

 

 

رنگ: سیاه

ویژگی: قدرتمندي

سياه يک رنگ کاملاً قدرتمند است و با خود سلطه طلبی و قدرتمندی را به ذهن القا می کند. در برخی از فرهنگ ها اين رنگ افراد را به ياد از دست دادن جان عزيزانشان می اندازد. ژاپنیها اغلب از آن استفاده میکنند، روی آن را لاك الكل زده و در ترکيب با قرمز جلوه خاصی به محيط میدهند.

اگر بخواهيد چيزی را بیتوجه نشان دهيد، از مشكی مات استفاده کنيد . به دليل خنثی بودن با هر رنگی استفاده شود، تاثير فوقالعادهای خواهد داشت. اغلب در نازكکاریها برای ايجادظرافت استفاده میشود. مشكی با رنگهای متاليک طلايی، نقرهای، مسی و برنج جلوهای فوقالعاده دارد. يک نيمكت که روی آن گرانيت مشكی قرار گرفته باشد، ظاهر دلفريب و زيبايی به آشپزخانه میدهد.

مشكی رنگ خوبی برای کفپوش است. رنگ سياه و سفيد معمولا به صورت کاشی يا موزاييک مناسب کف سرويسهای بهداشتی است چون با کنتراست يا تضادی که ايجاد میکند فضاهای کوچک را بزرگتر نشان میدهد . مشكی رنگ مورد علاقه دکوراتورهاست. بيشتر در چراغها، دستگيرههای در به عنوان يک رنگ خنثی موجب جلوه بيشتر پيرامون خود می شود.

 

رنگ: قهوه اي

ویژگی: اعتماد

قهوهای گرمی، آسايش، خونسردی، ايمنی، اطمينان، پايداری، همزمان بودن، در برداشتن و خاکی بودن را میرساند و نشانه زمين، طبيعت خاکی، هوش، فشردگی، استحكام، غنی بودن، آرامش و محافظه کار بودن است . مردم اصولا به رنگ قهوه ای اطمينان دارند و به آن اعتماد می کنند و هيچ وقت از مد نمیافتد . رنگ قهوهای شكلاتی در دکوراسيون منزل بيشتر مورد استفاده قرار میگيرد . زيبايی اين رنگ بستگی به هماهنگی آن با ساير وسايل دارد. اين که در کنار چه رنگی قرار بگيرد بسيار مهم است. اکثر چوبها رنگ قهوهای را خوب به خود میگيرند .

رنگ طبيعی قهوهای به خصوص اگر مايل به کارامل باشد و نيز قهوهای کنار صورتی چرك خيرهکننده خواهد بود. رنگ قهوهای همچنين: میتواند حس غم و انزوا را به وجود آورد. - حس گرما ، محبت، آسايش و امنيت را به  ذهن میآورد. معمولاً بيانگر طبيعی بودن، زمينی بودن و - متفاوت بودن است اما گاهی میتواند نشانگر پيچيدگی نيز باشد.

تماس با ما

 آدرس: تهران، شهرک گلستان، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن: 44768015 021

ایمیل: info(at)bontabam.com

جستجو