نما ساختمان

نما ساختمان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نما ساختمان

نما ساختمان یکی از مهم ترین بخش های طراحی معماری یک ساختمان است که بهتر است برای جذابیت و مقاومت بیشتر ساختمان های مسکونی و تجاری در انتخاب طرح، رنگ و مصالح به کار رفته در نما توجه لازم را داشته باشید. نما ساختمان صورت ظاهری هر ساختمان است و علاوه بر این نما خارجی ساختمان بسیار مورد توجه مردم قرار می گیرد. از این رو بهتر است نما شیک و زیبایی را برای ساختمان های مسکونی و تجاری خود انتخاب کنید.

نما ساختمان اگر بدرستی انتخاب و طراحی شود شما می توانید شاهد ایجاد نما بیرونی متفاوتی در ساختمان خود باشید. نما ساختمان را بهتر است با توجه به شرایط محیطی انتخاب نمایید. علاوه بر این نما ساختمان مسکونی بهتر است از مقاومت خوبی برخوردار باشد. نما کامپوزیت، نما سنگ، نما آجر و نما سرامیک را می توان از پرطرفدارترین نماهای خارجی ساختمان محسوب کرد. انتخاب رنگ نما برای ساختمان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و شما می توانید برای زیبایی بیشتر نما ساختمان از ترکیب دو یا سه رنگ استفاده نمایید. توجه داشته باشید رنگ هایی که برای طراحی نما ساختمان انتخاب می کنید باید با یکدیگر مطابقت و همخوانی داشته باشند تا ظاهر ساختمان شما جذاب و زیباتر به نظر برسد.

همچنین بهتر است برای دیده شدن نما ساختمان در شب از نورپردازی شیک و در عین حال کاربردی استفاده کنید. مصالحی که در ساخت نما ساختمان به کار برده می شوند باید مقاومت زیادی داشته باشند زیرا نم خارجی ساختمان محافظت از نما داخلی ساختمان را بر عهده دارد. توجه داشته باشید که هر چقدر کیفیت مصالح و انتخاب رنگ و طرح نما ساختمان ایده آل باشد ارزش مادی ساختمان نیز بیشتر می شود.

 

مشخصه های فنی نما ساختمان:

- عایق بودن نسبت به سرما و گرما: مصالح مختلف ساختمانی ضریب انتقال حرارت و ظرفیت گرمایی ویژه مختلفی دارند و در نتیجه عملکرد حرارتی متفاوتی خواهند داشت. یک سیستم نم موفق، نمایی است که زیبایی و بهره‌وری انرژی را باهم داشته باشد. داشتن نمایی که عملکرد حرارتی خوبی داشته باشد مستقیماً مصرف انرژی را تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا در نما ساختمان، استفاده از مصالحی که ضریب انتقال حرارتی کمتری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد.

- عایق بودن نسبت به صوت: نما ساختمان می‌تواند به عنوان یک عایق صوتی ایده‌ال و مناسب عمل کند. توجه به این ویژگی به خصوص برای ساختمان‌هایی که در شهرهای بزرگ صنعتی و تجاری و یا در کنار مسیر گذراصلی واقع شده‌اند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

- مقاومت در برابر زلزله.

- مقاومت در برابر ضربه.

- مقاومت در برابر یخ‌زدگی.

- مقاومت در برابر آتش‌سوزی.

- مقاومت در برابر جداشدن و افتادن از نما.

- انعطاف‌ پذیر بودن در اجرای نما: مصالحی که بتوان آنها را در نماهای با اشکال هندسی متنوع (نماهای مدرن) بکار برد.

- وزن و سبکی نما.

- قابل اجرا بودن در ساختمان‌های مرتفع.

- نما به عنوان رابط: نما ساختمان باید به شکلی طراحی شود که علی‌رغم حفاظت محیط داخل از بیرون، ارتباط فضای بیرون را با محیط داخل ساختمان به خوبی برقرار کند. مثلاً امکان تابش نور به داخل و یا امکان استفاده از چشم‌انداز بیرون وجود داشته باشد.

- نما هر ساختمان به عنوان عنصری از نما مجموعه شهری: ما در فضای شهری با یک ساختمان روبه‌رو نیستیم، در واقع هر ساختمان جزئی از فضای شهری محسوب می‌شود که نما آن بر فضاهای عمومی تأثیرگذار است و زیبایی آن منوط به هماهنگی با سایر عناصر آن مکان است.

- زیبایی نما: زیبایی جزء جدایی‌ناپذیر هر نما ساختمان است. همچنین زیبایی و چگونگی نما معرف هنر و کیفیت کار مهندس معمار و طراح ساختمان نیز می‌باشد.

- نما ساختمان و شرایط محیطی: نما هر واحد مسکونی بسته به شرایط محیطی از جمله آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و میزان آلاینده‌های هوا در مناطق مختلف، متفاوت می‌باشند. مصالحی که در نماهای شهرهای بزرگ و صنعتی که آلایندگی بالایی دارند، به کار می‌روند در مقایسه با مصالح کاربردی برای نما شهرهای کوچک که هوای پاک دارند متفاوت است. همچنین نما ساختمان در مناطق سردسیر به لحاظ میزان مقاومت در برابر یخ‌ زدگی یا عایق بودن نسبت به سرما و گرما با نما قابل کاربرد در مناطق گرمسیر متفاوت می‌باشد.

- قیمت تمام شده نما: یکی از شاخصه‌های بسیار مهم در انتخاب نما ساختمان، قیمت تمام شده آن است. هرچه قیمت نما ساختمان افزایش یابد، قدرت خرید کاهش یافته و دایره مصرف‌کنندگان آن محدودتر خواهد شد.

- سرعت اجرای نما: با توجه به اینکه طولانی شدن در بهره‌برداری از هر پروژه ساختمانی می‌تواند عامل افزایش هزینه‌ها و افت ارزش پول شود، لذا سرعت در اجرای نما ساختمان بسیار مؤثر خواهد بود.

 

نما ساختمان با سنگ طبیعی:

دو گروه از سنگ‌های طبیعی که در نما ساختمان به کار می‌روند سنگ‌های آهکی و سنگ‌های آذرین هستند. سنگ نما باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند در برابر عوامل جوی (آفتاب، باران، یخبندان و باد) و آلایندهها دوام بیاورد. بنابر این سنگی که جهت نما استفاده می‌شود باید شرایط زیر را داشته باشد:

- متناسب با آب و هوای منطقه باشد: سنگ باید متناسب با شرایط اقلیمی انتخاب گردد مثلاً در مناطق سرد و مرطوب، سنگ باید دارای تخلخل بسیار کم باشد و گرنه ممکن است بر اثر یخبندان متلاشی شود یا در مکان‌هایی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد، سنگ در معرض سایش بوده و باید مقاومت به سایش بالا داشته باشد.

- داشتن قابلیت صیقل خوردن و برش.

- داشتن مقاومت‌ کششی و خمشی نسبتاً بالا.

- ترکیبات کانی شناسی سنگ باید در نظر گرفته شود: کانیهای مضر (کانیهای آهن) در برابر آب و هوا اکسیده شده و در نتیجه فرسودگی زودرس را به وجود می آورند. وجود ناخالصی به صورت مجتمع در یک نقطه و یا یک امتداد، نقطه ضعف بوده و می تواند باعث تخریب سنگ شود.

- داشتن چسبندگی خوب با ملات.

- دارای جذب آب قابل قبول.

- داشتن رنگ ثابت در برابر بخارها، گازها و پرتو آفتاب.

 

نما ساختمان با سنگ مصنوعی:

سنگهای مصنوعی در پروژه‌ های مهندسی عمران، ساختمان سازی، مصارف صنعتی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از اولین سنگهای مصنوعی تحت عنوان Lithodipyra بین سالهای ۱۷۶۹ الی ۱۸۳۳ میلادی تولید گردید. پس از آن تولید سنگهای مصنوعی به روشهای مختلف ادامه پیدا کرد. امروزه از سنگ مصنوعی بیشتر در نما داخلی ساختمان استفاده می شود.

 

نما ساختمان شیشه ای:

استفاده از شیشه بعنوان یک ماده جزء جدایی ناپذیر هر ساختمان محسوب می گردد. با ظهور شیشه های رفلکس استفاده از این نوع شیشه ها در نما ساختمان های مرتفع و برج ها امروزه بسیار متداول گشته است. استفاده از نماهای شیشه ای علاوه بر زیبائی امکان استفاده از حداکثر روشنایی روز را فراهم می نماید. همچنین استفاده از شیشه های ۲ یا ۳ جداره یک لایه عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب را ایجاد میکند. استفاده متناسب با نوع کاربری شیشه نیز با توجه به شیشه های با قابلیت های خاص (شیشه های گرم شونده الکتریکی، هوشمند و …) می تواند مزایا و معایب ویژه ای داشته باشد.

 

نما ساختمان کامپوزیتی آلومینیومی:

کامپوزیت‌ ها یک کلاس منحصر به فرد از مواد هستند که از ترکیب دو یا چند ماده جداگانه تشکیل شده‌اند که ماده حاصل نسبت به هر کدام از اجزاء تشکیل‌ دهنده استحکام و دوام بیشتری دارد. امروزه از کامپوزیت‌ها برای نما بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. ورق‌های کامپوزیت متشکل از دو لایه آلومینیوم و یک هسته از جنس پلاستیک یا یک ماده معدنی پرکننده می‌باشند که در بین این دو لایه قرار می‌گیرد.

 

نما ساختمان بایرامیکس:

بایرامیکس یک سیستم پوشاننده تزیینی است که برای نماهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود. این محصول می‌تواند بر روی دیوارهای رنگ شده، سنگ، سیمان، چوب، مقوای نازک، پلاستیک، فلز و شیشه به کار رود. بایرامیکس که امروزه به عنوان نما تزئینی داخل و خارج ساختمان به کار می‌رود، برای اولین بار در سال۱۹۹۳ میلادی توسط یک گروه در ترکیه تولید و به دنیا عرضه شد. بایرامیکس به صورت ملات بوده و متشکل از مخلوط دانه‌های سنگ با تنوع رنگ فراوان و دانه‌بندی‌های متنوع، رزین‌های طبیعی و مصنوعی و سایر افزودنی‌ها است. بایرامیکس بعد از اجرا و خشک شدن، نما سنگ تزئینی به خود می‌گیرد.

 

نما ساختمان با سرامیک:

با توجه به قیمت بالای سنگ و باری که سنگ به ساختمان تحمیل می‌کند، جهت نما ساختمان در بعضی کشورها استفاده از سرامیک در نما ساختمان رواج قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

 

نما ساختمان با آجر:

یکی دیگر از انواع نماها، نماهای آجری هستند که شامل آجرهای رسی و آجرهای شیلی می‌شوند.

تماس با ما

 آدرس: تهران، شهرک گلستان، بلوار کوهک، خیابان سهراب سپهری

تلفن: 44768015 021

ایمیل: info(at)bontabam.com

جستجو